חוק הגיור, שהוביל בכנסת ה-19 ח"כ אלעזר שטרן והייתי שותף לכתיבתו, ביקש להביא פתרון מאוזן וממלכתי לסוגיית הגיור. הצעת החוק אפשרה הקמה של בתי דין לגיור בערים ויישובים ברחבי הארץ, שינוהלו על ידי רבני ערים, שהנם עובדי הרבנות, ובכך אפשרה למגוון רחב יותר של רבנים לעסוק בגיור. בדרך זו אפשרה ההצעה לשמור על מערכת מסודרת והלכתית, אך הוציאה את השליטה הבלעדית על ההליך מידי הגורמים המחמירים והבדלנים בממסד הדתי.

בכך ביקשנו להמשיך את המדיניות שהייתה קיימת לכל אורך ההיסטוריה של העם היהודי, כשרבנים שונים גיירו על פי השקפתם ההלכתית בתוך קהילותיהם. מסופר בתלמוד על מתגייר שהתדפק על דלתו של בית שמאי וכשנענה בסירוב הלך להתגייר אצל בית הלל. גם היום יש רבנים עם תפיסות עולם שונות, אך ראוי שיכבדו זה את זה, במחלוקת לשם שמיים.

חוק הגיור נתקל בהתנגדות עזה של הממסד הדתי, שפקידיו ביקשו לשמר אצלם את מוקדי הכוח והשליטה על הזהות היהודית במדינת ישראל. הם ביקשו בדיונים בכנסת לפקח, להנחות, להורות ולפקד על הדיינים, ובהם חלק מגדולי ישראל, אם וכיצד יש לקבל מתגיירים לחיק העם היהודי. אנחנו עמדנו על כבודם של הרבנים והמתגיירים ודרשנו עצמאות הלכתית לבתי הדין שיוקמו מכוח החוק.

לאחר משא ומתן שנמשך למעלה משנה עם סיעות הקואליציה, לבסוף ההצעה עברה כהחלטת ממשלה בנובמבר 2014, חשוון תשע"ה. הוסכם לאפשר הקמה של מספר מצומצם של בתי דין מקומיים (פחות ממה שקיווינו), עם עצמאות לגייר על פי השקפתם ההלכתית (כפי שדרשנו). בעקבות ההחלטה מאות אנשים פנו למרכז הסיוע של 'עתים' בכדי לבחון אפשרות לפתוח בהליכי גיור בבתי הדין החדשים.

ואז נפלה הממשלה וההחלטה החשובה מעולם לא יושמה.

ביולי 2015, תמוז תשע"ה, בחרה הממשלה החדשה שהוקמה לטרוק את הדלת בפניהם של מאות אלפי חסרי דת, שהגיעו למדינת ישראל מתוך זהות ושייכות יהודית. בהחלטת הממשלה, שהתקבלה בהתאם לדרישת מפלגת "יהדות התורה", הופקדו, שוב, מפתחות הכניסה לעם היהודי בידי קבוצה דתית בדלנית, מנוכרת לחזון הציוני, שאינה מוכנה לקבל לשורותיה אף אחד, עד שלא יראה וישמע בדיוק כמוה.

החלטנו שאסור לוותר. אסור להפקיר את המשימה לאפשר גיור מכבד, קשוב ומכיל, שיממש את חזון קיבוץ הגלויות הישראלי, בידי עסקנות פוליטית.

בשיתוף עם ארגונים ורבנים שונים, הקמנו את בית דין עצמאי בשם "גיור כהלכה", שיפעל על פי אותו חזון כמו חוק הגיור. בשלב זה בית הדין אינו מוכר על ידי אלו השולטים ברבנות והחלטת הממשלה אינה מאפשרת לו לפעול עם תמיכה ממלכתית. עם זאת, בית הדין, שבמסגרתו פועלים ראשי ישיבות, רבני ערים וראשי קהילות, מיישם, הלכה למעשה, את עקרונותיו של חוק הגיור, בכדי לתת מענה למתגיירים מכל רחבי הארץ. מי ייתן והרבנות תשכיל לשים את הפוליטיקה בצד ולהכיר בגרי הצדק שבאים בשעריו.

עו"ד אלעד קפלן מנהל את המחלקה למדיניות ציבורית ומשפטית בעמותת 'עתים', אשר שותפה להקמת "גיור כהלכה"

תגובה 1

  1. RABBI YOSSEF ARBAIM ב- יוני 20, 2017 בשעה 12:36 am

    I WISH TO SUPORT YOU

השאר תגובה

5 + eighteen =